Cemu - en to sv_SE translation catalogue (749 entries)

en: &0.125x speed
sv_SE: &0.125x hastighet

en: &0.25x speed
sv_SE: &0.25x hastighet

en: &0.5x speed
sv_SE: &0.5x hastighet

en: &1x speed
sv_SE: &1x hastighet

en: &2x speed
sv_SE: &2x hastighet

en: &4x speed
sv_SE: &4x hastighet

en: &8x speed
sv_SE: &8x hastighet

en: &About Cemu
sv_SE: &Om Cemu

en: &Accurate barriers (Vulkan)
sv_SE: E&xakta barriärer (Vulkan)

en: &Active account
sv_SE: Aktivt &konto

en: &Add new entry
sv_SE: &Lägg till nytt objekt

en: &Breakpoints
sv_SE: &Brytpunkter

en: &CafeOS modules logging
sv_SE: Loggning av &CafeOS-moduler

en: &Check for updates
sv_SE: &Leta efter uppdateringar

en: &Chinese
sv_SE: &Kinesiska

en: &Console language
sv_SE: &Konsolspråk

en: &Copy
sv_SE: &Kopiera

en: &Copy Title ID
sv_SE: &Kopiera titel-id

en: &Copy Title Image
sv_SE: K&opiera titelavbild

en: &Copy Title Name
sv_SE: K&opiera titelnamn

en: &Coreinit Logging (OSReport/OSConsole)
sv_SE: &Coreinit-loggning (OSReport/OSConsole)

en: &Create shortcut
sv_SE: S&kapa genväg

en: &DLC directory
sv_SE: &DLC-katalog

en: &Debug
sv_SE: F&elsök

en: &Decrement
sv_SE: &Minska

en: &Delete
sv_SE: &Ta bort

en: &Download
sv_SE: &Hämta

en: &Download Manager
sv_SE: Hämt&ningshanterare

en: &Dump
sv_SE: &Dumpa

en: &Dump current RAM
sv_SE: &Dumpa aktuellt RAM

en: &Dutch
sv_SE: &Nederländska

en: &Edit game profile
sv_SE: R&edigera spelprofil

en: &Edit graphic packs
sv_SE: R&edigera grafikpaket

en: &Edit name
sv_SE: R&edigera namn

en: &Emulated USB Devices
sv_SE: &Emulerade USB-enheter

en: &English
sv_SE: &Engelska

en: &Exit
sv_SE: A&vsluta

en: &Favorite
sv_SE: &Favorit

en: &File
sv_SE: &Arkiv

en: &French
sv_SE: &Franska

en: &Fullscreen
sv_SE: &Helskärm

en: &Game directory
sv_SE: &Spelkatalog

en: &General settings
sv_SE: Al&lmänna inställningar

en: &German
sv_SE: T&yska

en: &Goto Disasm
sv_SE: &Gå till Disasm

en: &Graphic pack patches
sv_SE: Patchar för &grafikpaket

en: &Graphic packs
sv_SE: &Grafikpaket

en: &Help
sv_SE: &Hjälp

en: &Increment
sv_SE: Ö&ka

en: &Input settings
sv_SE: &Inmatningsinställningar

en: &Install game title, update or DLC...
sv_SE: &Installera speltitel, uppdatering eller DLC...

en: &Invalid API usage
sv_SE: Ogilti&g API-användning

en: &Italian
sv_SE: &Italienska

en: &Japanese
sv_SE: &Japanska

en: &Korean
sv_SE: K&oreanska

en: &Launch title
sv_SE: Starta tit&el

en: &Launch with GDB stub
sv_SE: Sta&rta med GDB stub

en: &Load...
sv_SE: &Läs in...

en: &Log PPC context for API
sv_SE: &Logga PPC-kontext för API

en: &Logging
sv_SE: &Loggning

en: &Memory Dump
sv_SE: &Minnesdump

en: &Memory searcher
sv_SE: &Minnessökare

en: &Open Cemu folder
sv_SE: &Öppna Cemu-mapp

en: &Open MLC folder
sv_SE: &Öppna MLC-mapp

en: &Open directory
sv_SE: Ö&ppna katalog

en: &Open logging window
sv_SE: &Öppna loggfönstret

en: &Options
sv_SE: &Inställningar

en: &Options below are for experts. Leave off if unsure
sv_SE: Alte&rnativen nedan är för experter. Lämna av om osäker

en: &Pin to main window
sv_SE: Fäst till &huvudfönstret

en: &Portuguese
sv_SE: &Portugisiska

en: &Refresh game list
sv_SE: &Uppdatera spellistan

en: &Registers
sv_SE: &Register

en: &Remove entry
sv_SE: &Ta bort objekt

en: &Remove shader caches
sv_SE: &Ta bort shadercachar

en: &Render upside-down
sv_SE: &Rendera upp-och-ned

en: &Resume
sv_SE: Å&teruppta

en: &Retry
sv_SE: Försök i&gen

en: &Russian
sv_SE: &Ryska

en: &Save directory
sv_SE: Spa&rkatalog

en: &Scan NFC tag from file
sv_SE: &Skanna NFC-tagg från fil

en: &Separate GamePad view
sv_SE: &Separat GamePad-vy

en: &Spanish
sv_SE: &Spanska

en: &Start
sv_SE: &Starta

en: &Symbols
sv_SE: &Symboler

en: &Taiwanese
sv_SE: &Taiwanesiska

en: &Texture cache warnings
sv_SE: Varningar för &texturcache

en: &Textures
sv_SE: &Texturer

en: &Timer speed
sv_SE: &Tidshastighet

en: &Title Manager
sv_SE: &Titelhanterare

en: &Tools
sv_SE: Ver&ktyg

en: &Unsupported API calls
sv_SE: Os&upporterade API-anrop

en: &Update directory
sv_SE: &Uppdateringskatalog

en: &Verify integrity of game files
sv_SE: Verifiera i&ntegriteten för spelfiler

en: &View PPC debugger
sv_SE: &Visa PPC-debugger

en: &View PPC threads
sv_SE: &Visa PPC-trådar

en: &View audio debugger
sv_SE: &Visa ljudfelsökaren

en: &View texture cache info
sv_SE: &Visa info om texturcache

en: &Vulkan validation layer (slow)
sv_SE: &Vulkan valideringslager (långsam)

en: &Wiki page
sv_SE: &Wiki-sida

en: &Window
sv_SE: Fönst&er

en: &Zero
sv_SE: &Noll

en: &nlibcurl HTTP/HTTPS requests
sv_SE: &nlibcurl HTTP/HTTPS-begäran

en: <profile name>
sv_SE: <profilnamn>

en: > no modules loaded
sv_SE: > inga moduler inlästa

en: > unknown module
sv_SE: > okänd modul

en: About Cemu
sv_SE: Om Cemu

en: Account
sv_SE: Konto

en: Account information
sv_SE: Kontoinformation

en: Account name may not be empty!
sv_SE: Kontonamnet får inte vara tomt!

en: Account settings
sv_SE: Kontoinställningar

en: AccountId missing (The account is not connected to a NNID/PNID)
sv_SE: AccountId saknas (Kontot är inte anslutet till en NNID/PNID)

en: AccountPasswordCache is empty (The remember password option on your Wii U must be enabled for this account before dumping it)
sv_SE: AccountPasswordCache är tomt (Alternativet för komma ihåg lösenord på din Wii U måste vara aktiverat för detta konto innan det dumpas)

en: Accurate barriers are off
sv_SE: Exakta barriärer är av

en: Active account
sv_SE: Aktivt konto

en: Active preset
sv_SE: Aktivt förval

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add the root directory of your game(s). It will scan all directories in it for games
sv_SE: Lägg till rotkatalogen för dina spel. Denna kommer att sökas igenom rekursivt efter spel

en: Additional options
sv_SE: Ytterligare alternativ

en: Address
sv_SE: Adress

en: Adds a game path to scan for games displayed in the game list
    If you have unpacked games, make sure to select the root folder of a game
sv_SE: Lägger till en spelsökväg att söka i efter spel som sedan visas i spellistan
    Om du har packat upp spel, försäkra dig om att välja rotmappen för ett spel

en: All Wii U files (*.wud, *.wux, *.wua, *.wuhb, *.iso, *.rpx, *.elf)
sv_SE: Alla Wii U-filer (*.wud, *.wux, *.wua, *.wuhb, *.iso, *.rpx, *.elf)

en: All files (*.*)
sv_SE: Alla filer (*.*)

en: Applying update...
sv_SE: Tillämpar uppdatering...

en: Are you really sure that you want to delete the following file:
    {}
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort följande fil:
    {}

en: Are you really sure that you want to delete the following folder:
    {}
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort följande mapp:
    {}

en: Are you really sure that you want to delete the save entry for {}
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort sparat objekt för {}

en: Are you sure you want to delete the account {} with id {:x}?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort kontot {} med id {:x}?

en: Async shader compile
sv_SE: Asynk shaderkompilering

en: Async shader compile is enabled but not supported by the graphics driver
    Cemu will use synchronous compilation which can cause additional stutter
sv_SE: Asynkron shaderkompilering är aktiverad men stöds inte av grafikdrivrutinen
    Cemu kommer att använda synkron kompilering som kan orsaka störningar

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Audio API
sv_SE: Ljud-API

en: Australia
sv_SE: Australien

en: Auto (recommended)
sv_SE: Auto (rekommenderas)

en: Auto refresh
sv_SE: Uppdatera automatiskt

en: Automatically check for updates
sv_SE: Leta automatiskt efter uppdateringar

en: Automatically checks for new cemu versions on startup
sv_SE: Letar automatiskt efter nya Cemu-versioner vid uppstart

en: Axis
sv_SE: Axlar

en: Base game
sv_SE: Basspel

en: Base game:
    Not installed
sv_SE: Basspel:
    Inte installerat

en: Base game:
    {}
sv_SE: Basspel:
    {}

en: Bicubic
sv_SE: Bikubisk

en: Bilinear
sv_SE: Bilinjär

en: Birthday
sv_SE: Födelsedag

en: Boost priority (-1)
sv_SE: Öka prioritet (-1)

en: Boost priority (-5)
sv_SE: Öka prioritet (-5)

en: Bottom center
sv_SE: Nedre mitten

en: Bottom left
sv_SE: Nedre vänster

en: Bottom right
sv_SE: Nedre höger

en: Break (F5)
sv_SE: Bryt (F5)

en: Break on &entry point
sv_SE: Bryt vid &objektpunkt

en: Breakpoints
sv_SE: Brytpunkter

en: Browse
sv_SE: Bläddra

en: CPU per core usage
sv_SE: Användning av CPU per kärna

en: CPU usage
sv_SE: CPU-användning

en: CPU usage of Cemu in percent
sv_SE: CPU-användning av Cemu i procent

en: Calibrate
sv_SE: Kalibrera

en: Can't change MLC path while a game is running!
sv_SE: Kan inte ändra MLC-sökväg när ett spel är igång!

en: Can't delete the only account!
sv_SE: Kan inte ta bort enda kontot!

en: Can't open file to write!
sv_SE: Kan inte öppna fil för skrivning!

en: Can't open file!
sv_SE: Kan inte öppna fil!

en: Can't parse JSON file!
sv_SE: Kunde inte tolka JSON-filen!

en: Can't write to file: {}
sv_SE: Kan inte skriva till fil: {}

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cannot create file
sv_SE: Kan inte skapa filen

en: Cannot open file
sv_SE: Kan inte öppna fil

en: Cannot write file. Disk full?
sv_SE: Kan inte skriva filen. Är disken full?

en: Capturing samples...
sv_SE: Fångar samplingar...

en: Capturing samples... ({:})
    Results will be written to log.txt
sv_SE: Fångar samplingar... ({:})
    Resultatet kommer att skriva till log.txt

en: Cemu
    Version {0}
    Compiled on {1}
    Original authors: {2}
sv_SE: Cemu
    Version {0}
    Kompilerades den {1}
    Ursprungliga upphovsmän: {2}

en: Cemu RAM usage in MB
sv_SE: Cemu RAM-användning i MB

en: Cemu can't write to {}!
sv_SE: Cemu kan inte skriva till {}!

en: Cemu detected that the shader cache for this game is outdated.
    Only shader caches generated with Cemu 1.25.0 or above are supported.
    
    We recommend deleting the outdated cache file as it will no longer be used by Cemu.
sv_SE: Cemu har upptäckt att shadercachen för detta spel är utdaterad.
    Endast shadercachar genererade med Cemu 1.25.0 eller senare stöds.
    
    Vi rekommenderar att ta bort utdaterade cachefilen eftersom den inte kan användas av Cemu.

en: Cemu failed to write to the custom mlc directory.
    
    The path is:
    {}
    
    Cemu cannot start without a valid mlc path. Do you want to reset the path? You can later change it again in the General Settings.
sv_SE: Cemu misslyckades med att skriva till anpassad mlc-katalog.
    
    Sökvägen är:
    {}
    
    Cemu kan inte starta utan en giltig mlc-sökväg. Vill du nollställa sökvägen? Du kan ändra detta senare i Allmänna inställningar.

en: Cemu failed to write to the custom mlc directory.
    The path is:
    {}
sv_SE: Cemu misslyckades med att skriva till anpassad mlc-katalog.
    Sökvägen är:
    {}

en: Cemu failed to write to the mlc directory.
    The path is:
    {}
sv_SE: Cemu misslyckades med att skriva till mlc-katalogen.
    Sökvägen är:
    {}

en: Cemu is a Wii U emulator.
    
    Wii and Wii U are trademarks of Nintendo.
    Cemu is not affiliated with Nintendo.
sv_SE: Cemu är en Wii U-emulator.
    
    Wii och Wii U är varumärken för Nintendo.
    Cemu har ingen koppling till Nintendo.

en: Cemu is running in portable mode
sv_SE: Cemu körs i portabelt läge

en: Cemu must be restarted to apply the selected UI language.
sv_SE: Cemu måste startas om för att tillämpa det valda språket.

en: Cemu needs to be restarted for the changes to take effect.
sv_SE: Cemu behöver startas om för att ändringarna ska ha effekt.

en: Cemu update
sv_SE: Cemu-uppdatering

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Changes the interface language of Cemu
    Available languages are stored in the translation directory
    A restart will be required after changing the language
sv_SE: Ändrar gränssnittets språk i Cemu
    Tillgängliga språk lagras i översättningskatalogen
    En omstart krävs efter ändring av språk

en: Changes the port that the GDB stub will use, which you can use by either starting Cemu with the --enable-gdbstub option or by enabling it the Debug tab.
sv_SE: Ändrar porten som GDB stub kommer att använda, vilket du kan använda genom att antingen starta Cemu med alternativ --enable-gdbstub eller genom att aktivera det i fliken Felsökning.

en: Channels
sv_SE: Kanaler

en: Checking
sv_SE: Kontrollerar

en: Checking for latest version...
sv_SE: Letar efter senaste version...

en: Checking version...
sv_SE: Kontrollerar version...

en: China
sv_SE: Kina

en: Chinese
sv_SE: Kinesiska

en: Choose shortcut location
sv_SE: Välj genvägsplats

en: Classic
sv_SE: Klassisk

en: Clear
sv_SE: Töm

en: Click Skip button for early results with lower accuracy
sv_SE: Klicka på Hoppa över-knappen för tidigare resultat med lägre träffsäkerhet

en: Click Skip button to finish
sv_SE: Klicka på Hoppa över-knappen för att färdigställa

en: Click on Connect to load the list of downloadable titles
sv_SE: Klicka på Anslut för att läsa in listan för hämtningsbara titlar

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Collecting list of files...
sv_SE: Samlar lista över filer...

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Complete
sv_SE: Färdig

en: Configure input
sv_SE: Konfigurera inmatning

en: Confirmation
sv_SE: Bekräfta

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Connect to a custom Network Service (configured via network_services.xml)
sv_SE: Anslut till en anpassad nätverkstjänst (konfigureras via network_services.xml)

en: Connect to the Pretendo Network Service
sv_SE: Anslut till Pretendo Network-tjänsten

en: Connect to the official Nintendo Network Service
sv_SE: Anslut till officiella Nintendo Network-tjänsten

en: Connected. Right click entries in the list to start downloading
sv_SE: Ansluten. Högerklicka på objekt i listan för att starta hämtningen

en: Connecting...
sv_SE: Ansluter...

en: Control
sv_SE: Kontroll

en: Controller
sv_SE: Handkontroller

en: Controller profiles
sv_SE: Handkontrollerprofiler

en: Controller settings
sv_SE: Handkontrollerinställningar

en: Controller {}
sv_SE: Handkontroller {}

en: Controls the amount of buffered audio data
    Higher values will create a delay in audio playback, but may avoid audio problems when emulation is too slow
sv_SE: Kontrollerar mängden buffrat ljuddata
    Högre värden kommer att skapa en fördröjning i ljuduppspelning, men kan undvika ljudproblem när emuleringen är för låg

en: Controls the notification position while playing
sv_SE: Kontrollerar aviseringspositionen vid spelande

en: Controls the output aspect ratio when it doesn't match the ratio of the game
sv_SE: Kontrollerar bildförhållandet för utmatning när den inte matchar förhållandet för spelet

en: Controls the overlay which displays technical information while playing
sv_SE: Kontrollerar överlägget som visar teknisk information under spel

en: Controls the vsync state
sv_SE: Kontrollerar vsync-tillståndet

en: Conversion failed
sv_SE: Konvertering misslyckades

en: Conversion finished
sv_SE: Konvertering färdig

en: Convert to compressed Wii U archive (.wua)
sv_SE: Konvertera till komprimerat Wii U-arkiv (.wua)

en: Converting files...
sv_SE: Konverterar filer...

en: Could not decrypt title because title.tik is missing.
sv_SE: Kunde inte dekryptera titeln därför att title.tik saknas.

en: Could not decrypt title. Make sure that keys.txt contains the correct disc key for this title.
sv_SE: Kunde inte dekryptera titeln. Försäkra dig om att keys.txt innehåller korrekt skivnyckel för denna titel.

en: Couldn't create a required cemu directory or file!
    
    Error: {0}
sv_SE: Kunde inte skapa en nödvändig Cemu-katalog eller fil!
    
    Fel: {0}

en: Couldn't download the update!
sv_SE: Kunde inte hämta uppdateringen!

en: Counting files...
sv_SE: Räknar filer...

en: Country
sv_SE: Land

en: Crash dump
sv_SE: Kraschdump

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create Infinity Figure file
sv_SE: Skapa Infinity Figure-fil

en: Create Skylander file
sv_SE: Skapa Skylander-fil

en: Create execution breakpoint
sv_SE: Skapa brytpunkt för körning

en: Create logging breakpoint
sv_SE: Skapa brytpunkt för loggning

en: Create memory breakpoint (read)
sv_SE: Skapa minnesbrytpunkt (läs)

en: Create memory breakpoint (write)
sv_SE: Skapa minnesbrytpunkt (skriv)

en: Create new account
sv_SE: Skapa nytt konto

en: Creates a core dump when Cemu crashes
    Only enable when requested by a developer!
sv_SE: Skapar en kärndump när Cemu kraschar
    Aktivera endast om begärd av en utvecklare!

en: Creates a dump when Cemu crashes
    Only enable when requested by a developer!
    The Full option will create a very large dump file (includes a full RAM dump of the Cemu process)
sv_SE: Skapar en dump när Cemu kraschar
    Aktivera endast om begärt av en utvecklare!
    Alternativet Fullständig kommer att skapa en mycket stor dumpfil (inkluderar en full RAM-dump av Cemu-processen)

en: Current file:
sv_SE: Aktuell fil:

en: Currently active downloads will continue in the background.
sv_SE: Aktuella aktiva hämtningar kommer att fortsätta i bakgrunden.

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom MLC path
sv_SE: Anpassad MLC-sökväg

en: D-pad
sv_SE: Riktningsknappar

en: DLC:
    Not installed
sv_SE: DLC:
    Inte installerad

en: Deadzone
sv_SE: Dödläge

en: Debug
sv_SE: Felsök

en: Decrease priority (+1)
sv_SE: Minska prioritet (+1)

en: Decrease priority (+5)
sv_SE: Minska prioritet (+5)

en: Default
sv_SE: Standardvärde

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete breakpoint
sv_SE: Ta bort brytpunkt

en: Delete outdated cache file [recommended]
sv_SE: Ta bort utdaterad cachefil [rekommenderas]

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Details:
sv_SE: Detaljer:

en: Device
sv_SE: Enhet

en: Disable screen saver
sv_SE: Inaktivera skärmsläckare

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Discord Presence
sv_SE: Discord-närvaro

en: Displays internal debug information (Vulkan only)
sv_SE: Visar intern felsökningsinformation (endast Vulkan)

en: Displays the active controller profile when starting a game
sv_SE: Visar aktiva handkontrollerprofilen när ett spel startas

en: Displays the menu bar when Cemu is running in fullscreen mode and the mouse cursor is moved to the top
sv_SE: Visar menyraden när Cemu körs i helskärmsläge och muspekaren flyttas till toppen

en: Do you really want to cancel the installation process?
    
    Canceling the process will delete the applied files.
sv_SE: Vill du verkligen avbryta uppdateringsprocessen?
    
    Avbryta processen kommer att ta bort de tillämpade filerna.

en: Double buffering
sv_SE: Dubbelbuffring

en: Download Manager
sv_SE: Hämtningshanterare

en: Download and configure graphic packs
sv_SE: Hämta och konfigurera grafikpaket

en: Download failed
sv_SE: Hämtningen misslyckades

en: Download latest community graphic packs
sv_SE: Hämta senaste grafikpaketen från gemenskapen

en: Downloading
sv_SE: Hämtar

en: Downloading account ticket
sv_SE: Hämtar kontobiljett

en: Downloading graphic packs...
sv_SE: Hämtar grafikpaket...

en: Downloading meta data
sv_SE: Hämtar metadata

en: Downloading system tickets...
sv_SE: Hämtar systembiljetter...

en: Downloading ticket
sv_SE: Hämtar biljett

en: Downloading update...
sv_SE: Hämtar uppdatering...

en: Downscale filter
sv_SE: Nerskalningsfilter

en: Downscaling filters are used when the game resolution is bigger than the window size
sv_SE: Nerskalningsfilter används när spelupplösningen är större än fönsterstorleken

en: Draw calls per frame
sv_SE: Draw calls per bildruta

en: Dumped online files not found
sv_SE: Dumpade onlinefiler hittades inte

en: Dutch
sv_SE: Nederländska

en: EXPERT OPTION
    Controls the accuracy of floating point multiplication in shaders.
    
    Recommended: true
sv_SE: EXPERTALTERNATIV
    Kontrollerar noggrannhet för flyttalsmultiplicering i shaders.
    
    Rekommenderad: sant

en: EXPERT OPTION
    Set the maximum thread slice runtime (in virtual cycles)
sv_SE: EXPERTALTERNATIV
    Ställ in maximal thread slice runtime (i virtuella cykler)

en: EXPERT OPTION
    This option will load libraries from the cafeLibs directory
sv_SE: EXPERTALTERNATIV
    Detta alternativ kommer att läsa in bibliotek från cafeLibs-katalogen

en: Edit game profile
sv_SE: Redigera spelprofil

en: Email
sv_SE: E-post

en: Emulate Infinity Base
sv_SE: Emulera Infinity Base

en: Emulate Skylander Portal
sv_SE: Emulera Skylander Portal

en: Emulated USB Devices
sv_SE: Emulerade USB-enheter

en: Emulated controller
sv_SE: Emulerad handkontroller

en: Enable Feral GameMode
sv_SE: Aktivera Feral GameMode

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enables async shader and pipeline compilation. Reduces stutter at the cost of objects not rendering for a short time.
    Vulkan only
sv_SE: Aktiverar asynkron kompilering för shader och pipeline. Minskar störningar på bekostnad av objekt som inte renderas för en kort stund.
    Endast Vulkan

en: Enables the Discord Rich Presence feature
    You will also need to enable it in the Discord settings itself!
sv_SE: Aktiverar Discord Rich Presence-funktionen
    Du behöver även aktivera det i själva Discord-inställningarna!

en: English
sv_SE: Engelska

en: Enter a custom game title
sv_SE: Ange en anpassad speltitel

en: Enter a memory address
sv_SE: Ange en minnesadress

en: Enter a new comment.
sv_SE: Ange en ny kommentar.

en: Enter a new instruction.
sv_SE: Ange en ny instruktion.

en: Enter a new value.
sv_SE: Ange ett nytt värde.

en: Enter a target address.
sv_SE: Ange en måladress.

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error code
sv_SE: Felkod

en: Error in keys.txt at line {}
sv_SE: Fel i keys.txt på rad {}

en: Error when creating the extraction path:
    {}
sv_SE: Fel vid skapande av extraheringssökvägen:
    {}

en: Error when creating the zip for the save entry:
    {}
sv_SE: Fel vid skapande av zip-fil för sparat objekt:
    {}

en: Error when initializing Vulkan renderer:
    {}
sv_SE: Fel vid initiering av Vulkan-renderare:
    {}

en: Error when opening the import zip file:
    {}
sv_SE: Fel vid öppnande av zip-filen att importera:
    {}

en: Error when trying to add a directory to the zip:
    {}
sv_SE: Fel vid försök att lägga till katalogen till zip-filen:
    {}

en: Error when trying to add a file to the zip:
    {}
sv_SE: Fel vid försök att lägga till en fil till zip-filen:
    {}

en: Error when trying to add cemu_meta file to the zip:
    {}
sv_SE: Fel vid försök att lägga till cemu_meta-filen till zip-filen:
    {}

en: Error when trying to delete the entry:
    {}
sv_SE: Fel vid försök att ta bort objektet:
    {}

en: Error when trying to delete the former save game:
    {}
sv_SE: Fel vid försök att ta bort tidigare sparat spel:
    {}

en: Error when trying to delete the save directory:
    {}
sv_SE: Fel vid försök att ta bort sparningskatalog:
    {}

en: Error when trying to move former title installation:
    {}
sv_SE: Fel vid försök att flytta tidigare titelinstallation:
    {}

en: Error when trying to move the save game:
    {}
sv_SE: Fel vid försök att flytta sparat spel:
    {}

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Europe
sv_SE: Europa

en: Exit
sv_SE: Avsluta

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export checksum entry
sv_SE: Exportera kontrollsummeobjekt

en: Export successful
sv_SE: Exporten lyckades

en: Export the title checksum data to a local JSON file
sv_SE: Exportera titelns kontrollsummedata till en lokal JSON-fil

en: Exported save entry (*.zip)
sv_SE: Exporterade sparade objekt (*.zip)

en: Exports the selected save entry as zip file
sv_SE: Exportera valt sparat objekt som en zip-fil

en: Extracting failed!
sv_SE: Extrahering misslyckades!

en: Extracting update...
sv_SE: Extraherar uppdatering...

en: Extracting...
sv_SE: Extraherar...

en: FPS
sv_SE: Bilder/s

en: Failed to apply patches for graphic pack '{}'
sv_SE: Misslyckades med att verkställa patchar för grafikpaketet '{}'

en: Failed to connect to server
sv_SE: Misslyckades med att ansluta till servern

en: Failed to create default MLC files in the selected directory. The MLC path has not been changed
sv_SE: Misslyckades med att skapa MLC-standardfiler i vald katalog. MLC-sökvägen har inte ändrats

en: Failed to find a suitable Bluetooth radio.
sv_SE: Misslyckades med att hitta lämplig Bluetooth-radio.

en: Failed to launch executable. Path:
sv_SE: Misslyckades med att starta körbar fil. Sökväg:

en: Failed to launch game.
sv_SE: Misslyckades med att starta spelet.

en: Failed to load patches for graphic pack '{}'
sv_SE: Misslyckades med att läsa in patchar för grafikpaketet '{}'

en: Failed to pair with the found controller.
sv_SE: Misslyckades med att para ihop upptäckt handkontroller.

en: Failed to query account status
sv_SE: Misslyckades med att fråga kontostatus

en: Failed to remove the shader caches:
    {}
sv_SE: Misslyckades med att ta bort shadercachar:
    {}

en: Failed to request tickets
sv_SE: Misslyckades med att begära biljetter

en: Failed to run this title because the executable is damaged
sv_SE: Misslyckades med att köra denna titel därför att den körbara filen är skadad

en: Failed to save shortcut to {}
sv_SE: Misslyckades med att spara genväg till {}

en: Failed to search for controllers.
sv_SE: Misslyckades med att söka efter handkontroller.

en: Female
sv_SE: Kvinna

en: Filter messages
sv_SE: Filtrera meddelanden

en: Finalizing...
sv_SE: Färdigställer...

en: Folder
sv_SE: Mapp

en: Forces a given controller profile
sv_SE: Tvingar en angiven handkontrollerprofil

en: Found controller. Pairing...
sv_SE: Hittade handkontroller. Parar ihop...

en: Found {0} games, {1} updates, {2} DLCs and {3} save entries
sv_SE: Hittade {0} spel, {1} uppdateringar, {2} DLCer samt {3} sparade objekt

en: Freeze
sv_SE: Frys

en: French
sv_SE: Franska

en: Friend list
sv_SE: Vänlista

en: Full
sv_SE: Fullständig

en: Full sync at GX2DrawDone()
sv_SE: Fullständig synk på GX2DrawDone()

en: Fullscreen menu bar
sv_SE: Menyrad för helskärm

en: Fullscreen scaling
sv_SE: Helskärmsskalning

en: G&oto Dump
sv_SE: Gå t&ill dump

en: GDB Stub port
sv_SE: Port för GDB Stub

en: Game
sv_SE: Spel

en: Game Paths
sv_SE: Spelsökvägar

en: Game path
sv_SE: Spelsökväg

en: Game paths
sv_SE: Spelsökvägar

en: GamePad View
sv_SE: GamePad-vy

en: Games will be launched with gamepad view toggled as default. The view can be toggled with CTRL + TAB
sv_SE: Spel kommer att startas med GamePad-vyn växlad som standard. Vyn kan växlas med CTRL + TAB

en: Gender
sv_SE: Kön

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Generated checksum of game image: {}
sv_SE: Genererad kontrollsumma för spelavbild: {}

en: Generated checksum of {} game files
sv_SE: Genererade kontrollsummor för {} spelfiler

en: Generating checksum of game image: {}
sv_SE: Genererar kontrollsumma för spelavbild: {}

en: German
sv_SE: Tyska

en: Getting installed title information...
sv_SE: Hämtar information om installerade titlar...

en: Getting started
sv_SE: Komma igång

en: GoTo (CTRL + G)
sv_SE: Gå till (CTRL + G)

en: GoTo address
sv_SE: Gå till adress

en: Grabbing game files
sv_SE: Hämtar spelfiler

en: Graphic
sv_SE: Grafik

en: Graphic pack
sv_SE: Grafikpaket

en: Graphic pack error
sv_SE: Fel i grafikpaket

en: Graphic packs
sv_SE: Grafikpaket

en: Graphic packs && mods
sv_SE: Grafikpaket && moddar

en: Graphic packs cannot be updated while a game is running.
sv_SE: Grafikpaket kan inte uppdateras under tiden ett spel körs.

en: Graphic packs improve games by offering the ability to change resolution, increase FPS, tweak visuals or add gameplay modifications.
    Get started by opening the graphic packs configuration window.
sv_SE: Grafikpaket förbättrar spel genom att ge möjligheten att ändra upplösningen, öka bildfrekvensen, skruva på det visuella eller lägga till spelmodifieringar.
    Kom igång genom att öppna konfigurationsfönstret för grafikpaket.

en: Graphics
sv_SE: Grafik

en: Graphics API
sv_SE: Grafik-API

en: Graphics Device
sv_SE: Grafikenhet

en: Hashing game file: {}/{}
sv_SE: Hashar spelfil: {}/{}

en: I understand
sv_SE: Jag förstår

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: If synchronization is requested by the game, the emulated CPU will wait for the GPU to finish all operations.
    This is more accurate behavior, but may cause lower performance
sv_SE: Om synkronisering begärs av spelet kommer emulerad CPU att vänta på att GPUn ska färdigställa alla operationer.
    Detta är ett mer noggrant beteende men kan leda till lägre prestanda

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import save entry
sv_SE: Importera sparat objekt

en: Imports a zipped save entry
sv_SE: Importerar ett zippat sparat objekt

en: Infinity Figure Creator
sv_SE: Infinity figurskapare

en: Initializing
sv_SE: Initierar

en: Input API
sv_SE: Inmatnings-API

en: Input settings
sv_SE: Inmatningsinställningar

en: Install title
sv_SE: Installera titel

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: Installed games
sv_SE: Installerade spel

en: Installing
sv_SE: Installerar

en: Installing DLC...
sv_SE: Installerar DLC...

en: Installing system title...
sv_SE: Installerar systemtitel...

en: Installing title...
sv_SE: Installerar titel...

en: Installing update...
sv_SE: Installerar uppdatering...

en: Interface
sv_SE: Gränssnitt

en: Invalid TMD
sv_SE: Ogiltig TMD

en: IsPasswordCacheEnabled is set to false (The remember password option on your Wii U must be enabled for this account before dumping it)
sv_SE: IsPasswordCacheEnabled är inställd till falskt (Alternativet för komma ihåg lösenord på din Wii U måste vara aktiverat för detta konto innan det dumpas)

en: It looks like you're starting Cemu for the first time.
    This quick setup assistant will help you get the best experience
sv_SE: Det verkar som om du startar Cemu för första gången.
    Denna snabbguide hjälper dig att komma igång direkt

en: It seems that a newer version is already installed, do you still want to install the older version?
sv_SE: Det verkar som om en nyare version redan är installerad. Vill du fortfarande installera den äldre versionen?

en: It seems that the selected title is already installed, do you want to reinstall it?
sv_SE: Det verkar som om vald titel redan är installerad. Vill du installera om den?

en: It seems that there is already a title installed at the target location but it has a different type.
    Currently installed: '{}' Installing: '{}'
    
    This can happen for titles which were installed with very old Cemu versions.
    Do you still want to continue with the installation? It will replace the currently installed title.
sv_SE: Det verkar som om det redan finns en titel installerad i målkatalogen men av en annan typ.
    Aktuellt installerad: '{}' Installerar: '{}'
    
    Detta kan hända för titlar som installerades med en mycket gammal version av Cemu.
    Vill du fortfarande fortsätta med installationen? Den kommer att ersätta den aktuellt installerade titeln.

en: Italian
sv_SE: Italienska

en: JSON file doesn't satisfy needed schema
sv_SE: JSON-filen har inte rätt schema

en: JSON parse error: {}
sv_SE: JSON-tolkningsfel: {}

en: Japanese
sv_SE: Japanska

en: Keep aspect ratio
sv_SE: Behåll bildförhållande

en: Keep outdated cache file
sv_SE: Behåll utdaterad cachefil

en: Korean
sv_SE: Koreanska

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last played
sv_SE: Senast spelat

en: Latency
sv_SE: Latens

en: Launch with gamepad view
sv_SE: Starta med gamepad-vy

en: Left Axis
sv_SE: Vänster axel

en: Lite
sv_SE: Liten

en: Load
sv_SE: Läs in

en: Load shared libraries
sv_SE: Läs in delade bibliotek

en: Location
sv_SE: Plats

en: Logging in...
sv_SE: Loggar in...

en: Logging window
sv_SE: Loggningsfönster

en: Login failed. Outdated or incomplete online files?
sv_SE: Inloggning misslyckades. Utdaterade eller ofärdiga hämtningsfiler?

en: Low battery
sv_SE: Lågt batteri

en: Male
sv_SE: Man

en: Match emulated display (Experimental)
sv_SE: Matcha emulerad skärm (experimentell)

en: Memory Dump
sv_SE: Minnesdump

en: Memory Searcher
sv_SE: Minnessökare

en: Microphone (Experimental)
sv_SE: Mikrofon (experimentell)

en: Mii name
sv_SE: Mii-namn

en: Missing certificate and key files:
sv_SE: Saknade certifikat och nyckelfiler:

en: Mode
sv_SE: Läge

en: Module
sv_SE: Modul

en: Module&list
sv_SE: Modul&lista

en: Modules
sv_SE: Moduler

en: Multi-core recompiler
sv_SE: Flerkärnig omkompilerare

en: Multiple issues with your game files have been found!
    Do you want to export them to a file?
sv_SE: Flera problem med dina spelfiler har hittats!
    Vill du exportera dem till en fil?

en: Name
sv_SE: Namn

en: Nearest Neighbor
sv_SE: Närmsta granne

en: Network Service
sv_SE: Nätverkstjänst

en: Network service
sv_SE: Nätverkstjänst

en: Next
sv_SE: Nästa

en: No
sv_SE: Nej

en: No account selected
sv_SE: Inget konto valt

en: No persistent id entered!
sv_SE: Inget bestående id angivet!

en: No update available!
sv_SE: Ingen uppdatering tillgänglig!

en: No updates available.
sv_SE: Inga uppdateringar tillgängliga.

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not a valid NFC file
sv_SE: Inte en giltig NFC-fil

en: Not enough space available.
    Required: {0} MB
    Available: {1} MB
sv_SE: Inte tillräckligt med utrymme ledigt.
    Nödvändigt: {0} MB
    Tillgängligt: {1} MB

en: Not installed
sv_SE: Inte installerad

en: Not installed (Partially downloaded)
sv_SE: Inte installerad (delvis hämtad)

en: Note that changing the MLC location will not transfer any accounts or save files. Are you sure you want to change the path?
sv_SE: Observera att ändring av MLC-platsen inte kommer att överföra några konton eller sparade filer. Är du säker på att du vill ändra sökvägen?

en: Notifications
sv_SE: Aviseringar

en: OK
sv_SE: Ok

en: OTP and SEEPROM present but no certificate files were found
sv_SE: OTP och SEEPROM finns men inga certifikatfiler hittades

en: OTP.bin or SEEPROM.bin is missing
sv_SE: OTP.bin eller SEEPROM.bin saknas

en: Off
sv_SE: Av

en: Offline
sv_SE: Frånkopplad

en: On
sv_SE: På

en: Online Status
sv_SE: Onlinestatus

en: Online functionality disabled for this account
sv_SE: Onlinefunktionalitet är inaktiverat för detta konto

en: Online play is not set up. Follow the guide below to get started
sv_SE: Onlinespel är inte konfigurerat. Följ guiden nedan för att komma igång

en: Online play requirements
sv_SE: Krav för onlinespel

en: Online play tutorial
sv_SE: Guide för onlinespel

en: Open Infinity Figure dump
sv_SE: Öppna Infinity Figure-dump

en: Open Skylander dump
sv_SE: Öppna Skylander-dump

en: Open checksum entry
sv_SE: Öppna kontrollsummeobjekt

en: Open directory
sv_SE: Öppna katalog

en: Open file to launch
sv_SE: Öppna fil att starta

en: Open file to load
sv_SE: Öppna fil att läsa in

en: Open separate pad screen
sv_SE: Öppna separat GamePad-skärm

en: Open the directory of the save entry
sv_SE: Öppna katalogen för sparat objekt

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Outdated shader cache
sv_SE: Utdaterad shadercache

en: Overlay
sv_SE: Överlägg

en: PPC Debugger
sv_SE: PPC-debugger

en: PPC threads
sv_SE: PPC-trådar

en: Packet delay
sv_SE: Paketfördröjning

en: Pair a Wii or Wii U controller
sv_SE: Parkoppla en Wii eller Wii U-handkontroller

en: Pairing...
sv_SE: Parar ihop...

en: Paused
sv_SE: Pausad

en: Permanently delete the save entry
sv_SE: Ta permanent bort sparat objekt

en: Please use your system's Bluetooth manager instead.
sv_SE: Använd ditt systems Bluetooth-hanterare istället.

en: Portugese
sv_SE: Portugisiska

en: Pressing the screenshot key (F12) will save a screenshot directly to the screenshots folder
sv_SE: Tryck på skärmbildsknappen (F12) för att spara en skärmbild direkt till skärmbildsmappen

en: Prevents the system from activating the screen saver or going to sleep while running a game.
sv_SE: Förhindrar att systemet aktiverar skärmsläckaren eller går i viloläge när ett spel körs.

en: Preview version
sv_SE: Förhandsversion

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: PrincipalId missing
sv_SE: PrincipalId saknas

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Profile thread
sv_SE: Profiltråd

en: Profiling thread
sv_SE: Profilerar tråd

en: Progress
sv_SE: Förlopp

en: Queued
sv_SE: Köad

en: RAM usage
sv_SE: RAM-användning

en: Range
sv_SE: Räckvidd

en: Reading game image: {0}/{1} kB
sv_SE: Läser spelavbild: {0}/{1} kB

en: Reading game image: {}
sv_SE: Läser spelavbild: {}

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Registers
sv_SE: Register

en: Reload edited shaders
sv_SE: Läs om redigerade shaders

en: Remember main window position
sv_SE: Kom ihåg position för huvudfönstret

en: Remember pad window position
sv_SE: Kom ihåg GamePad-fönstrets position

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove shader caches
sv_SE: Ta bort shadercachar

en: Remove the shader caches for {}?
sv_SE: Ta bort shadercachar för {}?

en: Removes the currently selected game path from the game list
sv_SE: Tar bort aktuella markerade spelsökvägen från spellistan

en: Reset &order
sv_SE: Nollställ &ordning

en: Reset &width
sv_SE: Nollställ &bredd

en: Reset path
sv_SE: Nollställ sökväg

en: Restart
sv_SE: Starta om

en: Restart of Cemu required for changes to take effect
sv_SE: Starta om Cemu för att ändringarna ska börja gälla

en: Restores the last known pad window position and size when opening it
sv_SE: Återställer senast kända GamePad-fönstrets position och storlek när det öppnas

en: Restores the last known window position and size when starting Cemu
sv_SE: Återställer senast kända fönsterposition och storlek när Cemu startas

en: Results
sv_SE: Resultat

en: Results ({0})
sv_SE: Resultat ({0})

en: Resume
sv_SE: Återuppta

en: Retrieving update information...
sv_SE: Hämtar uppdateringsinformation...

en: Right Axis
sv_SE: Höger axel

en: Rotation
sv_SE: Rotering

en: Run (F5)
sv_SE: Kör (F5)

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save Wii U game archive file
sv_SE: Spara Wii U-spelarkivfil

en: Save entry (*.zip)
sv_SE: Sparat objekt (*.zip)

en: Save folder
sv_SE: Sparad mapp

en: Save screenshot
sv_SE: Spara skärmbild

en: Save transfer
sv_SE: Spara överföring

en: Scale
sv_SE: Skala

en: Search
sv_SE: Sök

en: Searching for controllers...
sv_SE: Letar efter handkontroller...

en: Searching for titles...
sv_SE: Letar efter titlar...

en: Select MLC directory
sv_SE: Välj MLC-katalog

en: Select a directory
sv_SE: Välj en katalog

en: Select a directory containing games.
sv_SE: Välj en katalog som innehåller spel.

en: Select a file
sv_SE: Välj en fil

en: Select a file to export the errors
sv_SE: Välj en fil för att exportera felen

en: Select a folder
sv_SE: Välj en mapp

en: Select a target file to export the save entry
sv_SE: Välj en målfil för att exportera sparat objekt

en: Select a zipped save file
sv_SE: Välj en zippad sparad fil

en: Select an account and press Connect
sv_SE: Välj ett konto och tryck på Anslut

en: Select folder of title to install
sv_SE: Välj mapp för titel att installera

en: Select one of the available audio back ends
sv_SE: Välj en av dessa tillgängliga ljudbakändar

en: Select one of the available graphic back ends
sv_SE: Välj en av de dessa tillgängliga grafikbakändar

en: Select the active audio input device for Wii U GamePad
sv_SE: Välj aktiv ljudinmatningsenhet för Wii U GamePad

en: Select the active audio output device for Wii U GamePad
sv_SE: Välj aktiv ljudutmatningsenhet för Wii U GamePad

en: Select the active audio output device for Wii U TV
sv_SE: Välj aktiv ljudutmatningsenhet för Wii U TV

en: Select the folder that stores your update, DLC or base game files
sv_SE: Välj den mapp som innehåller dina uppdateringar, DLC eller basspel

en: Select the language you want to use in Cemu
sv_SE: Välj det språk som du vill använda i Cemu

en: Select the used graphic device
sv_SE: Välj den grafikenhet att använda

en: Select title to install
sv_SE: Välj titel att installera

en: Selected account is a valid online account
sv_SE: Valt konto är ett giltigt onlinekonto

en: Selected account is not linked to a NNID or PNID
sv_SE: Valt konto är inte länkat till en NNID eller PNID

en: Set breakpoint
sv_SE: Ange brytpunkt

en: Set comment for breakpoint at address %08x
sv_SE: Ange kommentar för brytpunkt på adress %08x

en: Set the CPU emulation mode
sv_SE: Ställ in CPU-emuleringsläge

en: Sets the scale of the notification text
sv_SE: Ställer in skalan för aviseringstexten

en: Sets the scale of the overlay text
sv_SE: Ställer in skalan för överläggstexten

en: Sets the text color of notifications
sv_SE: Ställer in textfärgen för aviseringar

en: Sets the text color of the overlay
sv_SE: Ställer in textfärgen för överlägget

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Shader caches removed
sv_SE: Shadercachar togs bort

en: Shader compiler
sv_SE: Shaderkompilerare

en: Shader multiplication accuracy
sv_SE: Noggrannhet för shadermultiplicering

en: Show &dlc
sv_SE: Visa &DLC

en: Show &game time
sv_SE: Visa sp&eltid

en: Show &icon
sv_SE: Visa &ikon

en: Show &last played
sv_SE: Visa sen&ast spelat

en: Show &name
sv_SE: Visa &namn

en: Show &region
sv_SE: Visa &region

en: Show &title ID
sv_SE: Visa &titel-id

en: Show &version
sv_SE: Visa &version

en: Show available titles
sv_SE: Visa tillgängliga titlar

en: Show available updates
sv_SE: Visa tillgängliga uppdateringar

en: Show installed
sv_SE: Visa installerade

en: Show only active
sv_SE: Visa endast aktiva

en: Show views
sv_SE: Visa vyer

en: Shows a notification after shaders have been compiled
sv_SE: Visar en avisering efter att shaders har kompilerats

en: Shows a notification when a low controller battery has been detected
sv_SE: Visar en avisering när batteriet i en handkontroller har upptäckts som lågt

en: Shows friend list related data if online
sv_SE: Visar relaterad data för vänlista om online

en: Single-core interpreter
sv_SE: Enkärnig tolk

en: Single-core recompiler
sv_SE: Enkärning omkompilerare

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Skylander Figure Creator
sv_SE: Skylanders figurskapare

en: Skylanders Portal
sv_SE: Skylanders-portal

en: Source
sv_SE: Källa

en: Spanish
sv_SE: Spanska

en: Special thanks:
sv_SE: Speciellt tack till:

en: Start games with fullscreen
sv_SE: Starta spel i helskärm

en: Step Into (F11)
sv_SE: Stega in i (F11)

en: Step Over (F10)
sv_SE: Stega över (F10)

en: Stop emulation
sv_SE: Stoppa emulering

en: Stopping...
sv_SE: Stoppar...

en: Stored Entries
sv_SE: Lagrade objekt

en: Stretch
sv_SE: Sträck ut

en: Style: &Icons
sv_SE: Stil: &Ikoner

en: Style: &List
sv_SE: Stil: &Lista

en: Style: &Small Icons
sv_SE: Stil: &Små ikoner

en: Success
sv_SE: Lyckades

en: Successfully paired the controller.
sv_SE: Lyckades para ihop handkontrollern.

en: Suspend
sv_SE: Viloläge

en: Symbols
sv_SE: Symboler

en: System data title
sv_SE: Systemdatatitel

en: System title
sv_SE: Systemtitel

en: TMD download failed
sv_SE: TMD-hämtning misslyckades

en: Taiwanese
sv_SE: Taiwanesiska

en: Target
sv_SE: Mål

en: Test if the controller is connected
sv_SE: Testa om handkontrollen är ansluten

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Texture cache
sv_SE: Texturcache

en: Thank you for testing the in-development build of Cemu for macOS.
     
    The macOS port is currently purely experimental and should not be considered stable or ready for issue-free gameplay. There are also known issues with degraded performance due to the use of MoltenVk and Rosetta for ARM Macs. We appreciate your patience while we improve Cemu for macOS.
sv_SE: Tack för att du testar utvecklingsversionen av Cemu för macOS.
     
    macOS-portningen är rent experimentell och ska inte ses som stabil eller redo för användning utan problem. Det finns kända problem med minskad prestanda på grund av användningen av MoltenVk och Rosetta för ARM Macs. Vi uppskattar ditt tålamod under tiden vi förbättrar Cemu för macOS.

en: Thanks to our Patreon supporters:
sv_SE: Tack till våra Patreon-medlemmar:

en: The (parent) folder of the title you selected is missing at least one of the required subfolders ("code", "content" and "meta")
    Make sure that the files are complete.
sv_SE: Föräldramappen för titeln som du valt saknar minst en av de nödvändiga undermapparna ("code", "content" samt "meta")
    Försäkra dig om att filerna är kompletta.

en: The VRAM usage of Cemu in MB
sv_SE: VRAM-användning för Cemu i MB

en: The controller is already added!
sv_SE: Handkontrollern är redan tillagd!

en: The currently selected account is not a valid or dumped online account:
sv_SE: Det aktuella valda kontot är inte ett giltigt eller dumpat onlinekonto:

en: The file you are comparing with is for a different title.
sv_SE: Filen som du jämför med är för en annan titel.

en: The folder you have selected cannot be found on your system.
sv_SE: Mappen som du har valt kan inte hittas på ditt system.

en: The following content will be converted to a compressed Wii U archive file (.wua):
sv_SE: Följande innehåll kommer att konverteras till en komprimerad Wii U-arkivfil (.wua):

en: The following error(s) have been found:
sv_SE: Följande fel har hittats:

en: The following files are damaged:
sv_SE: Följande filer är skadade:

en: The following files are missing:
sv_SE: Följande filer saknas:

en: The following prefixes are supported:
    {0}
    {1}
    {2}
    {3}
    {4}
sv_SE: Följande prefix stöds:
    {0}
    {1}
    {2}
    {3}
    {4}

en: The game path is scanned by Cemu to automatically locate your games, game updates and DLCs. We recommend creating a dedicated directory in which
    you place all your Wii U game files. Additional paths can be set later in Cemu's general settings. All common Wii U game formats are supported by Cemu.
sv_SE: Spelsökvägen som söks igenom av Cemu för att automatiskt hitta dina spel, speluppdateringar och DLCer. Vi rekommenderar att skapa en dedikerad katalog som
    du placerar alla dina Wii U-spelfiler i. Ytterligare sökvägar kan ställas in senare i Cemus allmänna inställningar. Alla vanliga Wii U-spelformat stöds av Cemu.

en: The given account id is not valid!
    It must be a hex number bigger or equal than {:08x}
sv_SE: Angivet konto-id är inte giltigt!
    Det måste vara ett hexadecimalt nummer större eller lika med {:08x}

en: The mii name is the profile name
sv_SE: Mii-namnet är profilnamnet

en: The mlc directory contains your save games and installed game update/dlc data
sv_SE: MLC-katalogen innehåller dina sparade spel och installerade speluppdateringar/DLC-data

en: The number of draw calls per frame. Average over last 5 seconds
sv_SE: Antalet draw calls per bildruta. Genomsnitt över senaste 5 sekunder

en: The number of frames per second. Average over last 5 seconds
sv_SE: Antalet bildrutor per sekund. Genomsnitt de senaste 5 sekunderna

en: The persistent id is the internal folder name used for your saves
sv_SE: Bestående id är det interna mappnamnet som används för dina sparningar

en: The persistent id is the internal folder name used for your saves. Only change this if you are importing saves from a Wii U with a specific id
sv_SE: Bestående id är det interna mappnamnet som används för dina sparningar. Ändra endast detta om du importerar sparningar från en Wii U med ett specifikt id

en: The persistent id must be greater than {:x}!
sv_SE: Bestående id måste vara större än {:x}!

en: The persistent id {:x} is already in use by account {}!
sv_SE: Bestående id {:x} används redan av kontot {}!

en: The selected directory does not contain the expected MLC structure. Do you want to create a new MLC structure in this directory?
    Note that changing the MLC location will not transfer any accounts or save files.
sv_SE: Den valda katalogen innehåller inte den förväntade MLC-strukturen. Vill du skapa en ny MLC-struktur i denna katalog?
    Observera att ändring av MLC-platsen inte kommer att överföra några konton eller sparade filer.

en: The shader caches were removed!
sv_SE: Shadercachar togs bort!

en: The verification data doesn't include a WUD hash!
sv_SE: Verifieringsdata inkluderar inte en WUD-hash!

en: There's a new update available.
    Do you want to update?
sv_SE: Det finns en ny uppdatering tillgänglig.
    Vill du uppdatera?

en: There's already a file at the target directory:
    {}
sv_SE: Det finns redan en fil i målkatalogen:
    {}

en: There's already a save game available for the target account, do you want to overwrite it?
    This will delete the existing save files for the account and replace them.
sv_SE: Det finns redan ett sparat spel tillgängligt för målkontot. Vill du skriva över det?
    Detta kommer att ta bort befintliga sparade filer för kontot och ersätta dem.

en: This game entry seems to be either an update or the base game was merged with update data
    Broken game dumps cause various problems during emulation and may even stop working at all in future Cemu versions
    Please make sure the base game is intact and install updates only with the File->Install Update/DLC option
sv_SE: Detta spelobjekt verkar vara antingen en uppdatering eller att basspelet slagits samman med uppdateringsdata
    Trasiga speldumpar orsakar olika problem under emulering och kan även sluta fungera helt i framtida Cemu-versioner
    Försäkra dig om att basspelet är intakt och installera endast uppdateringar med alternativet Arkiv->Installera uppdatering/DLC

en: This graphic pack has no description
sv_SE: Det här grafikpaketet har ingen beskrivning

en: This option requires Win8.1+
sv_SE: Detta alternativ kräver Win8.1+

en: This update removed or renamed the following graphic packs:
sv_SE: Denna uppdatering tog bort eller bytt namn på följande grafikpaket:

en: Title ID
sv_SE: Titelns ID

en: Title Manager
sv_SE: Titelhanterare

en: Title checksum of {:08x}-{:08x}
sv_SE: Titeln kontrollsumma för {:08x}-{:08x}

en: Title installation has been canceled!
sv_SE: Titelinstallationen har avbrutits!

en: Title installed!
sv_SE: Titel installerad!

en: Toggle Breakpoint (F9)
sv_SE: Växla brytpunkt (F9)

en: Top center
sv_SE: Övre mitten

en: Top left
sv_SE: Övre vänster

en: Top right
sv_SE: Övre höger

en: Total cpu usage in percent for each core
sv_SE: Total cpu-användning i procent för varje kärna

en: Transfer
sv_SE: Överför

en: Transfers the save entry to another persistent account id
sv_SE: Överför sparat objekt till ett annat bestående konto-id

en: Trigger
sv_SE: Avtryckare

en: Triple buffering
sv_SE: Trippelbuffring

en: Type
sv_SE: Typ

en: Unable to create file
sv_SE: Kunde inte skapa filen

en: Unable to create file keys.txt
    This can happen if Cemu does not have write permission to its own directory, the disk is full or if anti-virus software is blocking Cemu.
sv_SE: Kunde inte skapa filen keys.txt
    Detta kan hända om Cemu inte har skrivbehörighet till sin egna katalog, att disken är full eller om antivirusprogram blockerar Cemu.

en: Unable to find the /meta/meta.xml file inside the selected folder.
sv_SE: Kunde inte hitta filen /meta/meta.xml inne i vald mapp.

en: Unable to launch game
    Path:
sv_SE: Kunde inte starta spelet
    Sökväg:

en: Unable to launch game because the base files were not found.
sv_SE: Kunde inte starta spelet därför att basfilerna inte hittades.

en: Unable to launch title.
    Make sure the configured game paths are still valid and refresh the game list.
    
    Path which failed to load:
sv_SE: Kunde inte starta titeln.
    Försäkra dig om att konfigurerade spelsökvägar är giltiga och uppdatera spellistan.
    
    Sökvägen som misslyckades att läsa in:

en: Unable to mount title.
    Make sure the configured game paths are still valid and refresh the game list.
    
    File which failed to load:
sv_SE: Kunde inte montera titeln.
    Försäkra dig om att konfigurerade spelsökvägar är giltiga och uppdatera spellistan.
    
    Filen som misslyckades att läsa in:

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update available
sv_SE: Uppdatering tillgänglig

en: Update available!
sv_SE: Uppdatering tillgänglig!

en: Update error
sv_SE: Uppdateringsfel

en: Update installation has been canceled!
sv_SE: Uppdateringsinstallationen har avbrutits!

en: Update notification
sv_SE: Uppdateringsavisering

en: Update:
    Not installed
sv_SE: Uppdatera:
    Inte installerad

en: Update:
    {}
sv_SE: Uppdatera:
    {}

en: Updated graphic packs are available. Do you want to download and install them?
sv_SE: Uppdaterade grafikpaket finns tillgängliga. Vill du hämta och installera dem?

en: Updating game list...
sv_SE: Uppdaterar spellistan...

en: Updating ticket cache
sv_SE: Uppdaterar biljettcache

en: Upscale filter
sv_SE: Uppskalningsfilter

en: Upscaling filters are used when the game resolution is smaller than the window size
sv_SE: Uppskalningsfilter används när spelupplösningen är mindre än fönsterstorleken

en: Use FeralInteractive GameMode if installed.
sv_SE: Använd FeralInteractive GameMode om installerat.

en: Use motion
sv_SE: Använd rörelse

en: Used libraries and utilities:
sv_SE: Bibliotek och verktyg som används:

en: VRAM usage
sv_SE: VRAM-användning

en: Valid online files are required to download eShop titles. For more information, go to the Account tab in the General Settings.
sv_SE: Giltiga onlinefiler krävs för att hämta eShop-titlar. För mer information, gå till Konto-fliken i Allmänna inställningar.

en: Value
sv_SE: Värde

en: Verifies the checksum online
sv_SE: Verifierar kontrollsumman på nätet

en: Verifies the checksum with a local JSON file you can select
sv_SE: Verifierar kontrollsumman med en lokal JSON-fil som du kan välja

en: Verify online
sv_SE: Verifiera på nätet

en: Verify with local file
sv_SE: Verifiera med lokal fil

en: Verifying
sv_SE: Verifierar

en: Verifying integrity of game files...
sv_SE: Verifierar integriteten för spelfiler...

en: Volume
sv_SE: Volym

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning: Disabling the accurate barriers option will lead to flickering graphics but may improve performance. It is highly recommended to leave it turned on.
sv_SE: Varning: Inaktivering av alternativet för exakta barriärer kommer leda till fladdrande grafik men kan förbättra prestandan. Det rekommenderas varmt att lämna den aktiverad.

en: Wii U NUS content
sv_SE: Wii U NUS-innehåll

en: Wii U archive (*.wua)
sv_SE: Wii U-arkiv (*.wua)

en: Wii U executable (*.rpx, *.elf)
sv_SE: Wii U-körbar fil (*.rpx, *.elf)

en: Wii U image (*.wud, *.wux, *.iso, *.wad)
sv_SE: Wii U-avbild (*.wud, *.wux, *.iso, *.wad)

en: Write stack trace to log
sv_SE: Skriva stackspårning till logg

en: Wrong region: {}
sv_SE: Fel region: {}

en: Wrong version: {}
sv_SE: Fel version: {}

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are trying to import a savegame for a different title than your currently selected one: {:016x} vs {:016x}
    Are you sure that you want to continue?
sv_SE: Du försöker att importera ett sparat spel för en annan titel än den som du för närvarande valt: {:016x} vs {:016x}
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: You can configure a custom path for the emulated internal Wii U storage (MLC).
    This is where Cemu stores saves, accounts and other Wii U system files.
sv_SE: Du kan konfigurera en anpassad sökväg för den emulerade interna Wii U-lagringen (MLC).
    Det är här som Cemu lagrar sparningar, konton och andra Wii U-systemfiler.

en: You can configure one controller for each player.
    We advise you to always use GamePad as emulated input for the first player, since many games expect the GamePad to be present.
    It is also required for touch functionality.
    The default global hotkeys are:
    CTRL - show pad screen
    CTRL + TAB - toggle pad screen
    ALT + ENTER - toggle fullscreen
    ESC - leave fullscreen
    
    If you're having trouble configuring your controller, make sure to have it in idle state and press calibrate.
    Also don't set the axis deadzone too low.
sv_SE: You can configure one controller for each player.
    We advise you to always use GamePad as emulated input for the first player, since many games expect the GamePad to be present.
    It is also required for touch functionality.
    Globala standarder för snabbtangenter är:
    CTRL - visa GamePad-skärm
    CTRL + TAB - växla Pad-skärm
    ALT + ENTER - växla helskärm
    ESC - lämna helskärm
    
    Om du har problem att konfigurera din handkontroller, försäkra dig om att du har den i påslaget tillstånd och tryck kalibrera.
    Ställ dock inte i dödläget för axlarna för lågt.

en: You have to restart the game in order to apply the new settings.
sv_SE: Du måste starta om spelet för att kunna verkställa de nya inställningarna.

en: You may need to set them up again.
sv_SE: Du kanske behöver konfigurera dem igen.

en: You've played
sv_SE: Du har spelat

en: Your entered value is not valid for the selected datatype.
sv_SE: Ditt angivna värde är inte giltigt för vald datatyp.

en: Your game files are valid
sv_SE: Dina spelfiler är giltiga

en: Your game image is invalid!
    
    Your hash:
    {}
    
    Expected hash:
    {}
sv_SE: Din spelavbild är ogiltig!
    
    Din hash:
    {}
    
    Förväntad hash:
    {}

en: base
sv_SE: bas

en: blow mic
sv_SE: blåsa i mikrofon

en: can't delete profile
sv_SE: kan inte ta bort profil

en: click
sv_SE: klick

en: controller set by gameprofile. changes won't be saved permanently!
sv_SE: handkontroller inställd av spelprofil. ändringar kommer inte sparas permanent!

en: couldn't load profile
sv_SE: kunde inte läsa in profil

en: couldn't save profile
sv_SE: kunde inte spara profil

en: cycles
sv_SE: cykler

en: down
sv_SE: ner

en: false
sv_SE: falskt

en: invalid profile name
sv_SE: ogiltigt profilnamn

en: left
sv_SE: vänster

en: many
sv_SE: många

en: never
sv_SE: aldrig

en: otp.bin is invalid
sv_SE: otp.bin är ogiltig

en: otp.bin missing in Cemu directory
sv_SE: otp.bin saknar i Cemu-katalogen

en: profile deleted
sv_SE: profil togs bort

en: profile loaded
sv_SE: profil inläst

en: profile saved
sv_SE: profil sparad

en: right
sv_SE: höger

en: save
sv_SE: sparat

en: seeprom.bin is invalid
sv_SE: seeprom.bin är ogiltig

en: seeprom.bin missing in Cemu directory
sv_SE: seeprom.bin saknas i Cemu-katalogen

en: show screen
sv_SE: visa skärm

en: true
sv_SE: sant

en: unknown
sv_SE: okänt

en: up
sv_SE: upp

en: update
sv_SE: uppdatering

en: {} files have an invalid hash!
    Do you want to export a list of them to a file?
sv_SE: {} filer har en ogiltig hash!
    Vill du exportera en lista över dem till en fil?

en: {} hour | {} hours
sv_SE[0]: {} timme
sv_SE[1]: {} timmar

en: {} minute | {} minutes
sv_SE[0]: {} minut
sv_SE[1]: {} minuter
